صفحه اصلی
معرفی سفیر یا نمایندگی
اطلاعیه ها

تکذیب اخبار منتشره در مورد کاهش نرخ روادید یک ورود عادی به جمهوری اسلامی ایران
گالری تصاویر
اداره كل ارزيابي و نظارت وزارت امور خارجه
اقتصادی

بسمه تعالی
پیشنهادهای بخش اقتصادی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه به هیاتهایی محترم بازرگانی ایران
ضمن استقبال از پذیرش هیات بازرگانی در اقلیم کردستان عراق و به منظور مفید بودن حضور هیات، موارد زیر توصیه می شود.
1-نام و زمینه فعالیت هر یک از اعضای هیات  10 روز قبل از اعزام هیات به این نمایندگی منعکس  و مطالب به انگلیسی و در صورت امکان به عربی یا کردی تنظیم گردد .ضروریست زمینه فعالیت دقیق و روشن باشد و از بکار بردن عناوینی چون کشاورزی، صنعتی،ساختمانی یا تجارت کلی پرهیز گردد.باید مشخص شود تاجر یا تولید کننده ایرانی دقیقا تولید کننده کاشی است یا سرامیک یا سنگ.یا در بخش کشاورزی تولید کننده گندم است ، پرورش دهنده قارچ است  یا هندوانه و ...
2- رئیس هیات ایرانی مشخص شود تا بتوان از همتای وی در سلیمانیه. به عنوان تنظیم کننده جلسات و احتمالا اخذ دعوت نامه اقدام کرد.
3-برای هیاتهای که از طریق اتاق های بازرگانی کشورمان عازم اقلیم می شوند به منظور هماهنگی بیشتر مکاتبه با بخش بین الملل اتاق بازرگانی ایران توصیه می شود.
4- در صورت همراهی افراد دولتی با گذرنامه دولتی ضمن رعایت اصول مربوطه (اخذ مجوز از هیات 5 نفره ریاست جمهوری) شایسته است نام و عنوان دقیق میهمان ایرانی به نمایندگی منعکس شود تا هماهنگی های لازم برای رعایت شئونات مقام دولتی بعمل آید.
5- بروشور و اطلاعات مربوط به فعالیت شرکتهای تولیدی که در زمان حضور هیات در اختیار مخاطب کرد عراقی قرار می گیرد باید به زبان انگلیسی باشد البته در صورت استفاده از زبان عربی یا کردی یقینا کاربرد و مخاطب بیشتری خواهد داشت استفاده از عکس و تصاویر رنگی برای متوجه ساختن مخاطب عراقی بسیار ضروریست.
6- نماینده ای برای پیگیری برنامه ملاقاتها و جلسات رزرو مکان استقرار، وسیله رفت و آمد چند روز قبل از ورود هیات در محل حاضر باشد.
7-با توجه به برنامه پرواز تهران – سلیمانیه در روزهای شنبه ، دوشنبه و چهارشنبه و پرواز تهران اربیل در روزهای دوشنبه و جمعه پیشنهاد می شود برنامه سفرهیات در این مدت انجام شود. برای مثال هیات اعزامی روزهای  سه شنبه و چهار شنبه در سلیمانیه ، روز پنج شنبه در اربیل و جمعه برگشت به ایران.بخش خصوصی و دولتی اقلیم روزهای جمعه و شنبه تعطیل است
یادآوری
*از آنجا که دارندگان گذرنامه جمهوری اسلامی ایران نیازی به اخذ روادید برای ورود به اقلیم کردستان ندارند باید توجه داشته باشند که درصورت تمایل به زیارت عتبات باید از سفارت عراق در تهران روادید عراق را اخذ کنند و ابتدا به زیارت رفته سپس با پرواز نجف یا بغداد وارد اقلیم شوند.بدیهی است افرادیکه مستقیما وارد اقلیم می شوند چون بدون ویزا وارد شده اند اجازه ندارند در مدت 15 روز اقامت خود از سه استان سلیمانیه،اربیل و دهوک خارج شوند.عدم رعایت این نکته بین 6ماه تا 2سال حبس دارد.